Apple Watch - recenzja

Elektronicznych zegarków na rynku jest mnóstwo, więc pewnie zastanawiacie się, czemu w ogóle powinniście rozważyć zakup Apple Watch'a. Ja sama na początku miałam do niego mocno mieszane uczucia. Sprzęty firmy Apple używam na co dzień i o ile Mac Booka, iPhona czy iPada polecę każdemu bez najmniejszego zawahania, to jednak nad Apple Watch'em radziłabym się zastanowić, ale głównie ze względu na jego cenę. Zapraszam na  recenzję.

Apple Watch noszę na ręku już ponad dwa lata. Mój model to Apple Watch Series 5 Stainless Steel o rozmiarze koperty 40 mm. Posiadam mediolańską bransoletę w kolorze rose gold, która była w zestawie oraz jedną dodatkową gumową bransoletę w kolorze pudrowego różu.

Od zawsze nosiłam tradycyjne zegarki na złotym pasku, więc przez długi czas nie rozważałam Apple Watch'a ze względu na jego, wydawaćby się mogło, sportowy charakter. Różowe złoto metalowej bransolety przełamuje jednak te skojarzenia i idealnie pasuje do bardziej eleganckich stylizacji, co okazało się być dla mnie świetnym rozwiązaniem.

Od razu zwracam uwagę na to, że bransoleta mediolańska nie pasuje kolorystycznie do koperty wykonanej z aluminium, więc jeśli zależy Wam na eleganckim wyglądzie zegarka, musicie rozważyć zakup Apple Watch'a ze stali nierdzewnej (nie wystarczy zmiana opaski na bransoletę w aluminiowym modelu).

Pierwsza zaleta: stały odbiór komunikatów

Zapomnij o sytuacjach, w których za późno odpowiedzieliście na pilnego smsa, bądź nie w porę dowiedzieliście się o spontanicznym spotkaniu. Odkąd masz Apple Watch, jesteś na bieżąco z najświeższymi informacjami, pilnymi mailami, smsami od bliskich. Do tego zegarek daje możliwość natychmiastowej reakcji na otrzymane wiadomości poprzez krótkie gotowe hasła, bądź dłuższe nagrania głosowe.  Komunikaty pojawiają się na wyświetlaczu razem z delikatną wibracją, co wydaje się być bardziej dyskretnym rozwiązaniem niż wyjęcie telefonu, zwłaszcza, gdy odbieramy smsy w pracy. Pamiętajcie jednak, że zegarek przez lata służył tylko do sprawdzania godziny, więc nasze częste zerkanie na Apple Watch'a (nawet na komunikaty), może być mylnie odebrane jako znudzenie, na przykład podczas spotkania z rodziną...

Czas zapłacić zegarkiem

Kolejną ogromną zaletą Apple Watch'a jest możliwość podpięcia karty płatniczej. Możliwość zapłaty w sklepie poprzez przyłożenie zegarka do czytnika kart to niebywała wygoda. To świetne rozwiązanie podczas przerwy w szpitalu, gdy na szybko schodzisz w trakcie przerwy po kawę czy obiad. Docenią to także biegacze, dla których ważna jest jak najmniejsza ilość gadżetów podczas treningu.  Karta w zegarku uratuje Cię, gdy Twój telefon się rozładuje. Możesz dodać nie tylko karty, a także swoje bilety lotnicze i certyfikat o szczepieniu na COVID-19. Od teraz Twój bilet będzie zawsze pod ręką (a nawet na niej) i w końcu z łatwością przemkniesz przez bramki z walizką, bez konieczności nerwowego szukania komórki czy papierowego biletu.

Szukanie iPhona

Wiecie z jakiej funkcji Apple Watch'a korzystam najczęściej? Z opcji wyszukiwania telefonu, czyli tzw. pingowania. Dzięki połączeniu zegarka z iPhonem, zyskamy bardzo przydatną opcję - możliwość wywoływania telefonu. Wystarczy kliknąć jeden przycisk, żeby zaczął on wydawać z siebie alarm dźwiękowy. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które w pośpiechu gorączkowo przeszukują swoje rzeczy w celu namierzenia telefonu. Co więcej, czerwona kropka na zegarku pokazuje nam, czy iPhone jest w pobliżu, co jest dobrą wskazówką, żeby w porę zawrócić do domu po zapomniany telefon.

Pogoda

Uwielbiam rano zerkać na zegarek, żeby sprawdzić czy Gdańsk pozytywnie zaskoczył mnie ciepłem, czy jak zwykle lepiej narzucić  na siebie cieplejsze okrycie wierzchnie. Warto też sprawdzić, czy nie przydałoby się zabrać ze sobą parasola. Chociaż ajfonowe prognozy pogody bardzo rzadko się sprawdzają, to ta aktualna jest w miarę prawdziwa, a przy tym pomocna przy porannym ubiorze.

EKG

Jeśli miewasz problemy z rytmem serca, to na pewno rozważyłabym posiadanie takiego zegarka. Wykonane przez Apple Watch EKG przesyłane jest od razu na telefon, a gotowy wynik możesz pokazać swojemu lekarzowi podczas wizyty. Bezbłędnie odczytuje migotanie przedsionków mojej babci, za każdym razem, gdy proszę ją, żeby ponosiła mój zegarek. Ideą tej funkcji w Apple Watch jest wykrywanie stanów zagrożenia życia i natychmiastowe poinformowanie o tym zespołu ratunkowego (w praktyce opisywane są pojedyncze przypadki i pewnie trochę czasu minie, zanim faktycznie zegarki będą ratować życie). Pamiętaj, że nie należy polegać na pomiarach EKG z zegarków i samemu interpretować wyników, zwłaszcza jeśli nie ma się wystarczającej wiedzy medycznej.

Sport i analiza codziennej aktywności

Na koniec zostawiłam najważniejszą i najbardziej oczywistą zaletę Apple Watch'a. Ten zegarek przede wszystkim jest świetnym narzędziem wykorzystywanym podczas aktywności fizycznej. Pomaga w kontroli długości i intensywności ćwiczeń, a następnie umożliwia dokładną analizę naszego treningu. Posiada bogatą bibliotekę aktywności, którą możecie dostosować w zależności od wybranej przez Was dziedziny, a dużym plusem jest to, że poza najbardziej popularnymi sportami, znajdziecie tam także takie pozycje jak rolowanie, curling czy krykiet. Z łatwością znajdziecie też w App Storze dedykowane aplikacje, z których możecie korzystać podczas treningu - ja ostatnio korzystam z Nike Running, z którego jestem bardzo zadowolona.

Już chyba każdy nowy smartfon jest w stanie liczyć kroki, które robisz, ale przecież nie zawsze nosisz swój telefon w kieszeni, dlatego też zegarek z większą dokładnością zaraportuje Twoją aktywność. Kilka razy dziennie przypomni Ci też, że musisz jeszcze chwile pochodzić lub poćwiczyć, bo nie zrealizowałeś założonych dziennych celi, co na pewno jest motywujące, dopóki nie zacznie się tego ignorować... Jeśli komunikaty zegarkowe na Ciebie nie działają, to może rywalizacja ze znajomymi o zamknięte pierścienie będzie stanowiła dla Ciebie większe wyzwanie? Możesz dodać znajomych i śledzić ich sportowe postępy (tak jak ja widzę treningi Marcina @dr.cute.ek).

Inne

To od Was zależy, z jakich aplikacji skorzystacie, a uwierzcie mi, że jest ich naprawdę sporo. Ja jestem fanką takich, które cyklicznie wysyłają mi wiadomości, które skłonią mnie do zatrzymania i zadumy. Poza wbudowaną funkcją "Uważność", która zachęca do minutowej refleksji, korzystałam z "I am", która zapewniała mi dzienną dawkę afirmacji.

Cena

Korzystam z Apple Watch'a codziennie i ciężko byłoby mi wrócić do analogowego zegarka. Cenię sobie stałą dostępność informacji na temat pogody, mojej aktywności oraz bycie na bieżąco z wiadomościami od bliskich. Lubię ten zegarek, jestem z niego zadowolona i nie powiem o nim złego słowa (bo nie przeszkadza mi nawet to, że muszę go codziennie ładować - tak samo mam z telefonem i już się przyzwyczaiłam). Niestety jego cena jest wysoka i to ona stanowi jego główną wadę. Za aluminiową kopertę Apple Watch Series 8 zapłacimy od 2399zł, a za kopertę ze stali nierdzewnej od 4 499zł (stan na dzień 7.01.2023r.). Jeśli zależy Wam na tym, aby mieć wyświetlacz wysokiej jakości, to warto rozważyć droższe zegarki, gdyż w modelach ze stali nierdzewnej przednia szybka wykonana jest ze szkła szafirowego, a nie ze szkła Ion-X, jak w zegarkach z kopertą aluminiową. Po ponad dwuletnim użytkowaniu nie mam ani jednej rysy na wyświetlaczu, czego nie mogą powiedzieć posiadacze Apple Watch'a wykonanego z aluminium.

Jeśli po mojej recenzji rozwiałam Wasze wątpliwości i zachęciłam do zakupu Apple Watch'a, to zróbcie to jak najszybciej, bo prawdopodobnie będziecie z niego zadowoleni tak bardzo, jak ja!

Share this article: Link copied to clipboard!