Oto jest pytanie.
Wielokrotnie pytaliście, czy jakbym miała wybrać jedno, to używałabym samego iPada czy jednak MacBooka. Już niejednokrotnie prowadziłam z Wami dyskusje na ten temat i za każdym razem pojawiają się coraz ciekawsze spostrzeżenia. Bez wątpienia oba urządzenia są niezwykle przydatne na studiach, ale jak wybrać jedno z nich? Postanowiłam zebrać największe zalety i możliwości iPada i MacBooka - mam nadzieję, że ten post pomoże Wam podjąć decyzję.
iPad
Jako studentka medycyny zakochałam się w odręcznych notatkach tworzonych w aplikacji GoodNotes. Przyznaję, że jestem fanką estetycznych notatek, a papier niejednokrotnie ograniczał moje poprawki. Aplikacja daje nam możliwość edycji, kopiowania i nanoszenia wszelkich zmian, co daje zdecydowanie dużo wizualnej satysfakcji.
Ponadto moim zdaniem największym plusem robienia notatek na iPadzie (nawet tych niekoniecznie estetycznych) jest segregacja w folderach i łatwy powrót do naszych materiałów. Nieraz łapałam się na tym, że gubilam się w tonie papierowych notatek, nie potrafiłam nad nimi zapanować i nie mogłam znaleźć tego, co szukałam. Często kończyło się to dublowaniem notatki... Strata czasu! Na iPadzie wszystkie notatki są w jednym miejscu i z łatwością można z nich się uczyć - w GoodNotes mimo odręcznych notatek jesteśmy w stanie wyszukać dane zagadnienie po wpisaniu hasła w lupkę (o ile piszemy wystarczająco wyraźnie).
I kolejny silny argument za korzystaniem z iPada - do elektronicznych notatek z łatwością można dodać rysunki, grafiki, zdjęcia czy tabelki. Dzięki temu w prosty sposób uzyskujemy ciekawą i szczegółową notatkę, do której chętnie będziemy wracać. Ja uwielbiam rysować, więc wzbogacam moje notatki o drobne grafiki pobudzające moją wyobraźnię. Uwielbiam to, że z łatwością mogę je kopiować i ponownie wykorzystywać w kolejnych notatkach.
Jeśli chcecie zobaczyć jak wyglądają moje notatki ze studiów, to TUTAJ znajdziecie te o cukrzycy.
Podsumujmy zalety iPada:
- poręczność - jest lekki, można zabrać go ze sobą na uczelnię i notować podczas wykładów, seminariów, a nawet ćwiczeń,
- wygoda czytania prezentacji i książek, możliwość podkreślania w tekście, a także wybierania ciekawych fragmentów (tu polecam aplikację LiquidText),
- notatki zebrane w jednym miejscu - łatwy dostęp i możliwość wyszukiwania po hasłach,
- tworzenie odręcznych notatek i korzystanie z aplikacji typu GoodNotes czy Notability (chociaż nie lekceważcie zwykłej apki Notes, która również zasługuje na uwagę) - warto też zainwestować w folię typu paperlike, dzięki czemu będziecie mieli wrażenie, jakbyście pisali po papierze,
- iPad przydaje się w podróży - zajmuje mało miejsca, można pobierać filmy z Netflixa i oglądać je w trybie offline podczas lotu,
- możliwość rozwoju rysunkowego hobby - polecam aplikacje Procreate i AffinityDesigner,
- na iPadzie możemy otworzyć dwa okna na ekranie jednocześnie i na nich pracować, co ułatwia np. przepisywanie tekstu z książki do notatki,
- tak jak na Macbooku mamy możliwość tworzenia tekstów i prezentacji dzięki wbudowanym KeyNote czy Pages,
- do iPada możemy dokupić klawiaturę, co jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które piszą dłuższe teksty,
- iPad Pro i Mini mają procesor Apple M1, więc te sprzęty są naprawdę wydajne,
- iPad jest też tańszy w porównaniu z MacBookiem.
A to są Wasze opinie o iPadzie:
Macbook
Muszę przyznać, że nie wyobrażam sobie mojej codziennej pracy czy nauki bez MacBooka. To moja stacja dowodzenia. Czasami przesadzam z ilością otwartych programów, ale laptop daje radę. Przeglądarki internetowe, programy naukowe, graficzne, jednocześnie pisanie dokumentów, czy tworzenie prezentacji - Macbook zdecydowanie odzwierciedla mój multitasking. Nie ma dnia, żebym nie korzystała z laptopa.
Dla mnie najważniejsza jest wygoda pracy na większym ekranie, możliwość płynnej zmiany między oknami czy praca na dwóch kartach jednocześnie. I chociaż to też działa na iPadzie, to jednak stawiam na przejrzystość.
Ponadto w porównaniu z innymi laptopami MacBooki mają bardzo wydajną baterię, więc możecie zapomnieć o pracy na kablu.
Podsumujmy zalety MacBooka:
- wygodne korzystanie z edytorów tekstowych - łatwe tworzenie dłuższych tekstów, pisanie publikacji naukowych,
- przejrzystość pracy na wielu oknach - dzięki funkcji Spaces, możesz otworzyć okna na dodatkowych Biurkach, co bardzo pomaga w utrzymaniu porządku podczas pracy - korzystam z wielu biurek praktycznie bez przerwy,
- łatwe przełączanie między kartami - tu pomocna jest wielofunkcyjność gładzika Multi-Touch - możecie sami dostosować z czego chcecie korzystać, ale uwierzcie mi, że jak już przyzwyczaicie sie np. do trzech palców w górę, to docenicie jak to usprawnia pracę!
- długi czas pracy baterii - bierzecie laptopa ze sobą na kanapę i działacie - to także wyróżnia Macbooki z procesorem M1 na tle innych laptopów,
- działanie wtyczek internetowych do programów naukowych typu Zotero czy Mendeley oraz pluginy w edytrach tekstowych typu Microsoft (niestety na iPadzie są one bardzo ograniczone, a wtyczki w ogóle nie działają, co utrudnia pracę naukową),
- aktualnie MacBooki Air z procesorem M1 są bardzo porównywalne technologicznie do MacBooków Pro, więc za niższą cenę macie naprawdę dobry, wartościowy sprzęt.
iPad czy MacBook?
Wiem, że nie każdy może sobie pozwolić na nabycie obu urządzeń jednocześnie i wcale nie namawiam do takich decyzji. Chciałam jednak umieścić tutaj spostrzeżenia kilku osób, które mają okazję korzystać zarówno z iPada i MacBooka. Widać, że oba urządzenia można wspaniale wykorzystać do przeróżnych działań i każdy z nas zapewne odkryje coś dla siebie.
Moim zdaniem iPad jest świetnym dopełnieniem Macbooka i możecie fajnie wykorzystać te urządzenia w Waszej naukowej codzienności - np. iPad może służyć Wam jako drugi ekran podczas pracy na laptopie. Uwielbiam czytać na iPadzie jednocześnie pisząc tekst na laptopie i odwrotnie - oglądać prezentacje na laptopie robiąc notatki w GoodNotes. A dzięki AirDrop z łatwością możecie przesyłać swoje pliki między urządzeniami.
Chociaż ja nie wyobrażam sobie nauki i pracy bez Macbooka, to ostateczna decyzja należy oczywiście do Was. Mam nadzieję, że ten post nieco pomoże Wam przy wyborze.
Ja bez wahania kupiłabym kolejnego Macbooka czy iPada, ponieważ są to sprzęty, które służyły mi przez cały okres studiów, a teraz także w pracy oraz szkole doktorskiej. Polecam i pod tymi poleceniami podpisuję się obiema rękami.
Pamiętajcie jednak, że urządzenia te po prostu ułatwiają naukę na studiach, ale nie są żadnym must have, więc nie czujcie presji, żeby je nabyć.
Magda