Lekarski Egzamin Końcowy

Przed Wami najważniejszy sprawdzian wiedzy – Lekarski Egzamin Końcowy. Oto garść przydatnych informacji, jak przygotować się do tego dnia, co warto ze sobą mieć, o czym pamiętać, żeby uniknąć dodatkowego stresu.


Lekarski Egzamin Końcowy to państwowy egzamin, który trzeba zdać, aby uzyskać Prawo Wykonywania Zawodu.  Egzamin odbywa się dwa razy w roku (w lutym i we wrześniu), a podejść do niego mogą już studenci VI roku.

Egzamin trwa 4 godziny zegarowe i składa się z 200 pytań testowych, a próg zdawalności wynosi 56%.

Od lutego 2021 roku egzamin składa się w 70% z pytań, które są nam wcześniej znane. Baza na dzień dzisiejszy (12.09.2021r.) posiada 1969 pytań, które nie zawierają poprawnych odpowiedzi.

Polecam jak najszybciej zapisywać się na egzamin na stronie  SMK. Liczba miejsc w danym mieście jest ograniczona, więc działa zasada kto pierwszy, ten lepszy. Pamiętajcie, że o wiele lepiej pisać egzamin w dobrze znanym Wam mieście, niż dzień przed LEK-iem wyjeżdżać i organizować sobie nocleg w obcym miejscu.


Co ze sobą wziąć?

Wymagany jest:

- miękki ołówek 2B/3B (najlepiej dwa)

To nieprawda, że LEK trzeba pisać ołówkiem. Jednak jeśli zdecydujesz się na pisanie długopisem to pamiętaj, że w tym przypadku nie będziesz mieć możliwości poprawy odpowiedzi (korektor czy zakreślanie odpowiedzi w kółeczko niestety nie wchodzi tu w grę).

- długopis do podpisania się na liście zdających i na karcie

- dokument potwierdzający tożsamość (np. dowód osobisty)

Osoby nieposiadające w/w dokumentów nie będą mogły przystąpić do egzaminu.

W czasie pandemii obowiązkowo trzeba posiadać także maseczkę ochronną. Na szczęście wycofano się z obowiązku posiadania rękawiczek ochronnych. Wytyczne sanitarne znajdziecie TUTAJ.

Co polecam zabrać ze sobą:

- gumkę do ścierania ołówka

- temperówkę (oszczytko, strugaczkę – choose)

- wodę lub słodki napój (koniecznie w przezroczystych butelkach)

- przekąski - oficjalnie nie są dopuszczalne, niemniej jednak warto mieć przy sobie jakieś orzechy, daktyle czy kinderki (pamiętajcie, że jedzenie stawiane jest na podłodze przy stoliku, dlatego warto spakować je w pudełko lub przezroczyste opakowanie)

(...) osoby egzaminowane nie mogą zachowywać się w sposób rozpraszający uwagę innych zdających, a w szczególności jeść lub spożywać napojów w puszkach.

- szal/koc (nigdy nie wiadomo, czy nie będzie Wam zimno, więc warto mieć coś, czym będziecie mogli się okryć)

- leki przeciwbólowe (na wszelki wypadek)

- chusteczki higieniczne

Dzień egzaminu

Lekarski Egzamin Końcowy odbywa się zazwyczaj w soboty o godzinie 11:00. Powinniście być półtorej godziny przed czasem, żeby na spokojnie zostawić okrycie wierzchnie w szatni czy skorzystać z toalety. W praktyce wiele osób przychodzi trochę później, ale polecam być minimum 45 minut przed rozpoczęciem egzaminu.

Jeśli zastanawiacie się w co należy ubrać się tego dnia to spotkacie się z osobami ubranymi elegancko, jak i w dres. Jest to państwowy egzamin, więc koszula czy marynarka na pewno jest dobrze postrzegana, niemniej jednak od tego egzaminu zależy Wasza przyszłość, więc warto postawić na wygodę. Ubiór nie powinien Wam przeszkadzać i pamiętajcie, żeby być przygotowanym na różne warunki temperaturowe - w Ergo Arenie jest zawsze zimno, więc biorę ze sobą wielki szal, którym mogę się okryć. Zdecydownaie elegancki dres to mój typ!

Po wejściu na salę egzaminacyjną nie tak łatwo wyjść do toalety, dlatego polecam z niej skorzystać przed odhaczeniem się na liście. Może w mniejszych miejscowościach nie jest to tak rygorystycznie przestrzegane, natomiast w Gdańsku ze względu na dużą ilość piszących i kolejki do wyjścia, niechętnie wypuszczano nas z sali egzaminacyjnej przed rozpoczęciem pisania.

Jeśli już siedzicie wygodnie na swoim miejscu, to sprawdźcie jeszcze raz, czy wyłączyliście telefon. Najlepiej zostawić go w torbie czy plecaku, które należy odłożyć pod ścianą. Na Waszym stoliku powinny znajdować się tylko ołówki, długopisy i gumka. Resztę zestawiacie na podłogę. Jeśli o tym zapomnicie – ktoś z komisji na pewno zwróci Wam uwagę.

Po rozpoczęciu egzaminu do toalety możecie wyjść tylko raz i to dopiero po upływie 2,5 godziny, dlatego warto rozsądnie dysponować swoimi zapasami płynów. Nie zawsze też będziecie mieli czas, żeby wyjść do toalety (na wrześniowym egzaminie szkoda było mi poświęcić na to nawet minuty). Aby wyjść należy podnieść rękę, a po zgodzie komisji wstać, zabrać swoją książeczkę egzaminacyjną z kartami i zostawić ją u komisji, która odnotuje, że wykorzystaliście swoje wyjście. Nie polecam zabierania ze sobą telefonów (nawet wyłączonych) – możecie zostać skontrolowani przy użyciu wykrywacza metali, a za posiadanie telefonu lub innego urządzenia czeka Was dyskwalifikacja.


Wskazówki egzaminacyjne

  1. Odpowiedzi zaznaczajcie od razu na karcie odpowiedzi. Ja za pierwszym razem niestety z przyzwyczajenia zaznaczałam najpierw w książeczce, żeby później przenieść na czysto odpowiedzi na kartę – to był błąd! Po to mamy ołówki i gumki, żeby ewentualnie poprawiać odpowiedzi. Pytań jest 200 i zajęło mi to jakieś 20 minut! Dostarczyłam sobie dawki niepotrzebnego stresu wynikającej z obawy, że się nie wyrobię. Ponadto po kilku godzinach możecie być zmęczeni i pomylić się podczas nanoszenia odpowiedzi na kartę.  Za drugim razem zakreślałam odpowiedzi od razu na karcie.
  2. Nie zostawiajcie pustych pól - ciężko je później wyłapać. Jeśli zdecydowaliście się na nanoszenie odpowiedzi od razu na kartę, to wypełniajcie wszytskie pola na bieżąco. Chociaż ja sprawdzałam czy uzupełniłam wszystkie pola, to dopiero za drugim razem wyłapałam aż 3(!) luki. A lepiej strzelić niż w łatwy sposób stracić punkt.
  3. Kontrolujcie czas. W moim przypadku sprawdziło się dzielenie czasu – założyłam sobie Godzina na 50 pytań. Należę do osób, które pytania robią powoli i czytają zdania do końca, dlatego takie rozwiązanie pozwoliło mi lepiej rozplanować 4 godziny. Wato co jakiś czas sprawdzać zegarek, żeby kontrolować tempo i mieć pewność, że wyrobicie się z odpowiedziami na wszystkie pytania. Nie zdziwcie się, gdy utkniecie na pytaniach z interny, to one zazwyczaj zabierają najwięcej czasu, który powinno Wam się udać nadrobić na pytaniach z bazy CEM.
  4. Odpowiadajcie na pytania od razu. Nawet jeśli nie jesteście pewni odpowiedzi i chcecie ponownie zastanowić się nad pytaniem – zaznaczcie w karcie któreś pole. Wątpliwych pytań może być sporo i niestety możecie nie mieć wystarczającej ilości czasu, żeby do nich jeszcze wrócić.
  5. Poprawianie odpowiedzi. Tutaj są dwa obozy – jedni twierdzą, że pierwsza myśl jest zawsze najlepsza i nie ma co zmieniać odpowiedzi. Ja natomiast lubię długo się zastanawiać i często wracam do trudnych pytań. Niestety zdarza mi się poprawić dobrą odpowiedź na złą… jak i złą na dobrą, także nie ma tutaj mądrych!
  6. LEK to nie wyścig. Nie ma potrzeby wychodzić z sali jak najszybciej - nie dostaniecie za to dodatkowych punktów. Skupcie się na uważnym czytaniu pytań, nawet tych z giełdy.

Mam nadzieję, że wiedząc już jak wygląda podejście do Lekarskiego Egzaminu Końcowego będziecie nieco spokojniejsi. Jeśli nadal macie dodatkowe pytania – śmiało możecie do mnie pisać.

Powodzenia!

Magda

Share this article: Link copied to clipboard!